vitamíny
kurníky

Hlava a krk sliepok pod drobnohľadom

Blog Pridané 05.04.2024

Stavba lebky, kožné výrastky (z nich hlavne hrebeň) utváranie unikátny vzhľad každej zo sliepočiek.

Hlava a krk sliepok pod drobnohľadom

Hlava a stavba jej lebky utvárajú vzhľad sliepky. Pre každé plemeno sa mierne odlišuje. Krátku a širokú stavbu lebky majú bojové plemená. Sedliacke sliepky zase naopak malú a pretiahnutú. Okrasné plemená, ktorých hlavu dozdobuje chocholka, majú na lebke ľahkú vyvýšeninu.

Hlavou na všetky strany

Všetky plemená sliepok vedia hlavou otáčať ako vertikálne, tak horizontálne o celých 180°C. Tohto umu dosahujú vďaka 14 malým flexibilným krčným stavcom, ktoré utvárajú duté kosti.

Kožné výrastky ako symbol krásy

Všetky sliepky, bez ohľadu na pohlavie, zdobia rôzne výrastky na hlave rozličných tvarov a veľkostí. Opäť v tomto ohľade hrá úlohu plemenná príslušnosť. Kožné výrastky na hlave tvoria jeden z dôležitých telesných znakov, ktorý je pre určité plemeno podstatným odličovacím znakom.

Pod zobákom sliepok nájdeme bradové a krčné laloky. Sluchovod prekrývajú na spánkoch ušnice. Tie majú červenú, modrú alebo bielu farbu.

Hrebeň ako neprehliadnuteľná okrasa

Najdominantnejším kožným výrastkom na hlave sliepok tvorí hrebeň. Patrí medzi najzásadnejšie rozlišovacie znaky.

Hrebeňov sa medzi odborníkmi rozlišuje hneď niekoľko druhov:

  • Jednoduchý hrebeň. Najčastejšie sa vyskytujúce hrebeň. Na hlave sedí vodorovne a utvára ho rad často pravidelne vykrojených zubov. V zadnej časti sa hrebeň môže klopiť na stranu. Týmto hrebeňom sa zdobia napríklad brakelky a leghornky.
  • Ružicový hrebeň. Nízko položený hrebeň bez zubov, ktorý sa rozprestiera do šírky. Zuby nahrádza jemné perlovanie. Ružicový hrebeň dozdobuje hlavu výandotok.
  • Ružkový hrebeň. Tento hrebeň má špeciálnu podobu. Tvoria ho dva rožky, ktoré sa týčia nahor. Ružkový hrebeň skrášľuje najčastejšie sliepky s chocholkami. Na hlave ho nosia francúzske laflašky.
  • Orechový hrebeň. Nesie svoj názov podľa jeho podoby, ktorá pripomína škrupinu vlašského orecha. Hrebeň nemá žiadne zuby a umiestnený je na čele sliepok. Najčastejšie ho nosia malajky.
  • Hráškový (trojradový) hrebeň. Tvoria ho tri samostatné krátke hrebene. Pričom prostredná prevyšuje ostatných dvoch. Nájdete ho na hlavách drvivej väčšiny všetkých bojových plemien a bramanček.
  • Listový a pohárikový hrebeň. Hrebeň tvoria dva vzájomne zrastené menšie hrebienky. Listový hrebeň je zrastený iba na jednom kraji, a to vpredu. Pohárikový naproti tomu vzadu aj vpredu. Listový hrebeň je umiestnený na hlavách francúzskej hudánky, pohárikový pri sicílskej sliepke.

Novinky a akcie zasielame zdarma

Postup ako prípadne zrušiť odber noviniek nájdete v každom zaslanom e-mailu.